Geocaching – lehký úvod

Tak se ze mě stal „geocacher“ 😉

Celá historka má počátek v restauraci U Medvídků. Zde jsem se sešel se Šamanem u pár českých na stole, abychom probrali co se za poslední mesíce stalo a nestalo. Jak už to mezi námi programátory chodí, většinu času jsme probírali notebooky, programování, software a internet 🙂 Jelikož je Šaman také majitelem em-dé-áčka a v poslední době vytvořil pár aplikací pro Pocket PC, probrali jsme toho na toto téma hodně. Hlavně mě zajímala funkčnost propojení MDA Compactu s přijímačem signálu GPS, a hlavně zkušenosti s navigační softwarem a mapami na Pocket PC, zda to celé funguje.

Názorná demontrace navigace cestou z restaurace mě natolik nadchla, že jsem si pořídil bluetooth GPS přijímač i-Tec BT 339. Instalace a zprovoznění je jednoduché, obě zařízení spolu komunikují přes bluetooth, přijímač podporuje BT profil sériového portu. Po spárování (default párovací kód je 0000) a instalaci příslušné GPS aplikace stačí nakonfigurovat aplikaci aby používala správný COM port (u mě COM5) a je to.

No a teď zpátky k původnímu tématu příspěvku – geocachingu.První zmínku o geocachingu jsem zahlédl přibližně před rokem a půl na blogu Grahama Glasse, který je pro mě synonymem „early-adoptera“ v podstatě čehokoliv (alespoň soudě podle blogu :-).

Co je to tedy geocaching. Citace z domácího serveru geocaching.cz:

Geocaching je dobrodružství, hra pro všechny majitele GPS, spojující prostřednictvím internetu tisíce lidí po celém světě. Funguje díky přesnosti dnešních GPS systémů a možnosti výměny informací o nově založených skrýších mezi účastníky hry. Ti pak mohou s délkovými a šířkovými souřadnicemi skrýše vyrazit na lov.

Cílem vašeho lovu je schránka (např. plastiková nádoba), která sice neobsahuje poklad, za to obsahuje papírový blok, tužku, pravidla hry a občas i další drobnosti, které nestojí za zmínku. Vítězstvím je pro vás nalezení této schránky a zapsání se do logu, jak papírového tak i webového na stránkách geocaching.com. Opravdovým přínosem je spíš to, že schránky jsou většinou na zajímavých místech (existují po celém světě), která stojí za to navštívit. Takže když to spojíte např. s horským kolem, je to ideální kombinace. Prostě, „i cesta může být cíl“ ! 😉

V příštím díle: praktický návod jak ulovit první cache!

2 komentáře: „Geocaching – lehký úvod

  1. Anonymous 20/04/2006 / 15:38

    Gratuluju k nejzajimavejsimu postu dneska. Asi si to taky poridim. 🙂fil

    To se mi líbí

  2. rob 28/04/2006 / 17:28

    Taky me to nadchlo. Prave jsem si tu samou GPS machinku objednal 😉 BTW: Jaky pouzivas soft pro navigaci? rob

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s