Rady pro začínající freelancery – 1

Brzy uplyne rok od doby, co jsem začal profesně působit jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), tedy živnostník nebo-li „po anglicku“ freelancer.

Pokud se rozhodujete vyzkoušet si pracovat na volné noze také, možná se vám budou hodit moje tipy vycházející z mé osobní zkušenosti. Takže díl první:

 1. Sežeňte si účetní. Dobrou účetní.

  Z vlastní zkušenosti ale i od svých kolegů vím, že většinou je průběh následující. Na začátku jste plní optimismu, že vedení daňové evidence (nemluvím o vedení účetnictví, to je jiná liga) není nic těžkého (de facto ne, jde jen o evidenci příjmů a výdajů). Nejdříve si najdete základní informace na internetu. Pak zajdete do knihkupectví, nakoupíte si různé knížky na dané téma a ponoříte se do toho.
  Brzy však přijdete na to, že věci jsou komplikovanější než se zdají a množství dokumentů vyprodukovaných státním aparátem, které byste měli přečíst a pochopit, je neuvěřitelné. Pravidla hry, kterou hrajete, jsou pěkně komplikovaná 🙂 Prvotní optimismus vás tedy opustí. Pochopíte, že je mnohem lepší věnovat se činnosti, kterou se opravdu živíte a že je lepší předat (outsourcovat) tuto činnost profesionálům.
  Takže následuje druhá fáze, kdy své dosavadní účetnictví předáte profesionálovi. A od té doby mám klidnější spánek 🙂

  Rada první tedy zní: přeskočte fázi 1 a rovnou od začátku si najděte dobrou účetní. Ušetříte si tím čas.

2 komentáře: „Rady pro začínající freelancery – 1

 1. Maple 26/12/2007 / 14:22

  Já nevím, ale při živnosti „Poskytování software a poradenství v oblasti hardware a software“ je možnost vést daňovou evidenci s využitím 50% paušálních nákladů. Těch položek tam pak zase tak moc nebude, ne…? Nevím, ať počítám, jak počítám, těch 50% bych asi jen tak nepřešvihl…Aneb, zkusím si nabít držku a první radu odložím o rok 🙂

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s