Rady pro zacinajici freelancery – 4

Rada číslo 4 ze série rad pro začínající freelancery se týká fakturování a faktur.

Každý začínající freelancer se samozřejmě těší na chvíli, kdy vystaví a odešle svou první fakturu a začne tak konečně sklízet plody (resp. Smetany 😉 své práce. Každý začínající freelancer typicky řeší následující dvě otázky:

„Jak má faktura správně vypadat?“

„Mohu faktury posílat mailem?“

Jak má faktura správně vypadat? Nezasvěceným by se mohlo zdát, že faktura a její podoba je pevně definována v zákonech. Není tomu tak – viz například wikipedie:

„Pojem faktura není v současné době definován v žádném právním předpise. Dříve platná tzv. „fakturační vyhláška“ upravovala podrobně náležitosti týkající se faktur, ale v současné době takovýto právní dokument neexistuje. Nicméně pojem faktura je vžitý a používá se v obchodních vztazích velmi často. Různé zákony určitým způsobem upravují náležitosti, které faktura musí obsahovat, aby vyhověla podmínkám, které ten který zákon stanoví.“

Jelikož tedy vzhled faktury není zákonem určen, nemusíte pro ní běhat nikam do papírnictví a můžete klidně popustit uzdu fantazii a navhrnout si vlastní design 😉 Nicméně musíte dodržet pravidla a faktura musí obsahovat dané položky. Náležitosti faktury můžete nalézt třeba zde:

Faktury a doklady (JakPodnikat.cz)
Faktury z pohledu obch. zákoníku (UcetniSvet.cz)

Vzor faktury třeba zde, včetně XLS souboru ke stažení:

Faktura – vzor ke stažení (Euroekonom.cz)

K druhé otázce. Mohu tedy faktury posílat mailem? Krátká odpověď zní ANO.
Otázkou je jejich archivace, aby mohly být uznány jako daňový doklad. Já osobně si faktury přijaté i vystavené tisknu a archivuji v papírové podobě (zde pozor: „…Autenticitu a integritu dokladu zajišťuje příjemce faktury…“ viz zde).
Faktury samozřejmě posílám emailem, digitálně nepodepsané. Je to v souladu s tím, co se píše v tomto článku Vystavování a uchovávání faktur. Elektronický by byl nutný pouze v případě, že byste je archivovali v elektronickém formátu.

Toť úvod do fakturování for dummies 🙂
Pozn.: Samozřejmě, vše se týká osob, které vedou daňovou evidenci a ne podvojné účetnictví.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s