Tip na knihu: Soft Skills: The software developer’s life manual

Dneska tu mám doporučení na jednu knížku pro softwarové vývojáře. Není to ale technická knížka, nejde o žádný programovací jazyk, framework ani metodologii. Je to knížka o netechnických oblastech vývojářova života – o soft skills.

Autor John Z. Sonmez (Twitter, též autor blogu SimpleProgrammer.com) se pokusil čtivou formou dát dohromady takový životní „manuál“ pro programátory, jak již podtitul knížky říká: Soft Skills: The software developer’s life manual.

Po této knížce z naší Vendavo CZ knihovničky jsem sáhl před odjezdem na dovolenou a nezklamala. Čtivě napsaná a pěkně strukturovaná knížka, která rozebírá různé netechnické oblasti a dovednosti, které by ale každý vývojář měl mít a rozvíjet je.


Předmluvu mimochodem napsali dvě známé postavy softwarového vývoje – Robert (Uncle Bob) Martin (CleanCoder.com) a Scott Hanselmann.

Autor rozebírá témata jako:

Kariéra softwarového vývojáře – jak mít kontrolu na směřováním vašeho profesního “osudu”, rozebírá rozdíly, výhody a nevýhody toho být zaměstancem vs. contractorem vs. freelancerem. Kapitola “Hacking interview” je o tom, jak vůbec získat job vývojáře. Zkušenosti ze života z různých typů firem – rozdíly mezi startupem, megakorporací a pohled na to, pro jaké typy lidi a v jakou fázi kariéry se ta která volba hodí. Nechybí ani tipy na to, jak dát výpověď 🙂 nebo strategie pro lidi, kteří pracují “remotně” nebo pěkně pragmaticky napsaná kapitolka “Don’t be too religious about technology” s pár příklady z praxe.

Další témata jsou jak a proč si vybudovat brand (Marketing Yourself), jak se správně učit (10-step process), o produktivitě (Jak si udržet focus, Pomodoro, rutinách a habitech). Autor naštěstí popisuje všechno spíš stylem, co mu fungovalo, nefungovalo a nic vám nevnucuje a nestaví se do role, že jen jeho jedna metoda (GTD, Pomodoro apod.) vede k cíli. Hlavně se drží hesla “get the sh*t done” a nepřehání to s metodikama a procesama.

Docela velká část knížky je o financích – od praktických tipů jak vyjednávat o platu, přes rychlo kurz věcí jako jsou Stock Options až po to, jak vydělané peníze investovat. Mimochodem autor si dal za cíl dostat se do “důchodu” ještě v mladém věku, resp. získat takový pasivní přijem, aby si mohl vybírat na čem bude dělat a nemusel spoléhat na americký důchodový systém, takže popisuje jeho cestu k finanční svobodě a jak šel proti “davu”.

A protože život není jen o práci, v kapitolách “Why do you need to hack your health” nebo “Spirit” pojednává o tom, že “kód vašeho života” z vás bude těžko padat, pokud se nebudete cítit v pohodě  jak fyzicky tak psychicky.

Takže doporučuju každému, kdo se pohybuhje kolem softwarového vývoje. Dobré čtení (nejen) na léto.

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s