Tip na knihu: Soft Skills: The software developer’s life manual

Dneska tu mám doporučení na jednu knížku pro softwarové vývojáře. Není to ale technická knížka, nejde o žádný programovací jazyk, framework ani metodologii. Je to knížka o netechnických oblastech vývojářova života – o soft skills.

Autor John Z. Sonmez (Twitter, též autor blogu SimpleProgrammer.com) se pokusil čtivou formou dát dohromady takový životní „manuál“ pro programátory, jak již podtitul knížky říká: Soft Skills: The software developer’s life manual.

Po této knížce z naší Vendavo CZ knihovničky jsem sáhl před odjezdem na dovolenou a nezklamala. Čtivě napsaná a pěkně strukturovaná knížka, která rozebírá různé netechnické oblasti a dovednosti, které by ale každý vývojář měl mít a rozvíjet je.


Předmluvu mimochodem napsali dvě známé postavy softwarového vývoje – Robert (Uncle Bob) Martin (CleanCoder.com) a Scott Hanselmann.

Autor rozebírá témata jako:

Kariéra softwarového vývojáře – jak mít kontrolu na směřováním vašeho profesního “osudu”, rozebírá rozdíly, výhody a nevýhody toho být zaměstancem vs. contractorem vs. freelancerem. Kapitola “Hacking interview” je o tom, jak vůbec získat job vývojáře. Zkušenosti ze života z různých typů firem – rozdíly mezi startupem, megakorporací a pohled na to, pro jaké typy lidi a v jakou fázi kariéry se ta která volba hodí. Nechybí ani tipy na to, jak dát výpověď 🙂 nebo strategie pro lidi, kteří pracují “remotně” nebo pěkně pragmaticky napsaná kapitolka “Don’t be too religious about technology” s pár příklady z praxe.

Další témata jsou jak a proč si vybudovat brand (Marketing Yourself), jak se správně učit (10-step process), o produktivitě (Jak si udržet focus, Pomodoro, rutinách a habitech). Autor naštěstí popisuje všechno spíš stylem, co mu fungovalo, nefungovalo a nic vám nevnucuje a nestaví se do role, že jen jeho jedna metoda (GTD, Pomodoro apod.) vede k cíli. Hlavně se drží hesla “get the sh*t done” a nepřehání to s metodikama a procesama.

Docela velká část knížky je o financích – od praktických tipů jak vyjednávat o platu, přes rychlo kurz věcí jako jsou Stock Options až po to, jak vydělané peníze investovat. Mimochodem autor si dal za cíl dostat se do “důchodu” ještě v mladém věku, resp. získat takový pasivní přijem, aby si mohl vybírat na čem bude dělat a nemusel spoléhat na americký důchodový systém, takže popisuje jeho cestu k finanční svobodě a jak šel proti “davu”.

A protože život není jen o práci, v kapitolách “Why do you need to hack your health” nebo “Spirit” pojednává o tom, že “kód vašeho života” z vás bude těžko padat, pokud se nebudete cítit v pohodě  jak fyzicky tak psychicky.

Takže doporučuju každému, kdo se pohybuhje kolem softwarového vývoje. Dobré čtení (nejen) na léto.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s