O investorovi v Price f(x) (a o tom, proč je dobré chodit na pivo…)

Někteří z vás v předvánočním shonu stihli zaregistrovat novinku, že český investiční fond Credo Ventures a londýnský Talis Capital do nás investují 4 miliony EUR (výměnou za jistý minoritní podíl, který nemohu prozradit).

screen-shot-2017-01-02-at-13-18-22

Psalo se o tom mimo jiné třeba

Jelikož jsem byl částečně zainteresovaný do celé záležitosti, uvedu zde pár poznatků. 

Price f(x) bylo od svého založení, tedy od roku 2010 až doposud, financováno pouze z interních zdrojů – tzn. času a vkladu zakladatelů a z příjmů z licencí a projektů od zákazníků, které se za tuto dobu podařilo získat. To je samozřejmě obdivuhodné a v dnešní době ne uplně typické. Počátkem roku 2016 jsme se rozhodli, že chceme akcelerovat růst a rychleji expandovat v USA, Asii ale i v Evropě a tudíž za pomoci externího kapitálu. Začali jsme s procesem výběru vhodného investora.

Celý proces trval několik měsíců – od prvních schůzek s investory až po úspěšné podepsání smlouvy o investici. Připravte se na to, že to vyžaduje opravdu velké úsilí a hodně času. Desítky schůzek během nichž musíte energicky prezentovat svůj plán, na který chcete použít investované finance, odpovídat na opakující se dotazy a nakonec se smířit s faktem, že z většiny schůzek pravděpodobně nic nevzejde. CEO tomu věnoval podstatnou část svého času. A nejen on. Jakmile se postoupí dál, následuje příprava kupy dokumentů, která vytíží  hodně dalších lidí ve firmě…Nicméně u nás šlo vše hladce a prošli jsme pak rychle jak přes technical tak legal due dilligence a dohoda o investici se uzavřela relativně rychle.

Za zmínku stojí i to, že během jednání s různými potenciálními investory zjistíte, že každý investor má svoje specifika. Záleží například, zda je ze Silicon Valley nebo z Evropy. Mentalita je trochu jiná, focus taky. Nebo na jaké domény se zaměřuje – je to fond zaměřený čistě na IT startupy nebo fond obecnější, který investicí do IT jen diverzifikuje své portfolio? S tím souvisí i to, že na celou investici byste se měli dívat spíše jako na „uzavření partnerství“ než jen obyčejnou finanční transakci (kdy vám na účet jednorázově přiteče pár milionů Euro :-). Při výběru investora=partnera byste měli přihlížet k tomu, jak vám může v budoucnu pomoci svými kontakty, svou sítí ostatních firem z portfolia atd.

A teď něco více osobního aneb vysvětlení, proč v nadpise zmiňuju to pivo.

Milá náhoda napomohla tomu, že jsme uzavřeli partnerství právě s Credem. Jednou v létě jsem šel na pivo s Jardou Gergičem do 500vky na Hradčanech. S Jardou se známe dlouho, pracovali jsme spolu s Aribě, ale pár let se neviděli. Jak tak probíráme co dnes kdo dělá, došlo i na téma „investor pro PFX“. V tu dobu jsme se už měli rozjeté jednání s investory jak z US tak Evropy. Jarda se tehdy zmínil, že nás může zkontaktovat s lidmi z Creda. Slovo dalo slovo a dohodli jsme se, že nás představí… Netrvalo to dlouho a s Marcinem (CEO) jsme šli navštívit Credo Ventures a Ondřeje Bartoše tady v Praze. Za pár týdnů od této schůzky byla dohoda na světě. Takže potom co jsme se potkávali s investory z celého světa jsme nakonec investici uzavřeli s partnerem přímo z Prahy 🙂

Tahle historka je pro mě dalším potvrzením, že životy lidí a budoucnost firem často určují právě taková nahodilá setkání lidí. A z toho plyne poučení: je dobré nesedět jen u počítače, ale zvednout se a potkávat se 🙂

Takže díky Jardo! 

Já jsem osobně rád, že za investora máme právě Credo Ventures. Zařazujeme se tak do rodiny firem jako Apiary (mimochodem, na začátku roku 2016 jsme ještě chvíli seděli v Node5 v jejich starých kanclech, kde stále visela jejich loga), ProductBoard nebo třeba VersionPress .

Čeká nás rušný rok 2017 a už se na to fakt těším!

Budeme rozšiřovat náš tým a hledáme lidi. Podívejte se na stránku Careers. Ideálně v Praze, Hradci Králové nebo v Ostravě.

Takže pokud chcete další kapitoly příběhu Price f(x) psát s námi, napište mi: email milan.boruvka@pricefx.eu nebo  twitter @milanboruvka.

Ozvu se a můžeme třeba zajít i na to pivo 🙂

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s