Dolomity

Na následující fotce je zachycen masív Marmolady, nejvyšší skupiny italských Dolomit. Fotku jsem udělal minulý týden, který jsem tam strávil lyžováním.


Kromě lyžování jsem stihnul přečíst taky jednu pěknou knížku, týkající se právě Dolomit, kterou bych chtěl každému kdo se tam chystá – ať už v létě nebo v zimě – doporučit. Jedná se o knížku:

Milan Čepelka: FRONTA V DOLOMITECH 1915–1917
Brož., 216 str., ISBN 80-901547-4-3
Vydal Hodek-DTP Studio, Čechova 689, 289 22 Lysá nad Labem

Je to pěkně a záživně sepsaná historie bojů první světové války odehrávajících se v Dolomitech mezi Rakousko-Uherskem a Itálií.

V ní se mimo jiné dozvíte i to, že i na této třítisícovce (viz fotka) se urputně bojovalo a v ledovci (na fotce vlevo) měla rakouská armáda vybudouvanou soustavu desítek kilometrů chodeb vykopaných v ledovci. Dále se dozvíte jaké problémy přinášel pohyb ledovce vojákům žijícím uvnitř, jak se dopravovaly zásoby z údolí, jak se se prováděla minová válka v horách (rovná se odstřely skalních masívů i s pozicemi nepřítele na něm, pokud jeho pozice nešly dobýt tradičním způsobem), dále fakt, že více než půlku z více než sta tisíce obětí na této relativně geograficky málo rozlehlé frontě zavinily laviny, bouřky a nepřízeň počasí, o Češích bojujících na obou stranách…Prostě doporučuju 😉

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s