JBuilder 2007 aneb veletoc Borlandu

Vrátím se ještě k nedávné podcast debatě na téma java vývojových prostředí. Zmiňovali jsme zde JBuilder – javovské IDE od firmy Borland – a pokus o jeho“zmrtvýchvstání“ v podobě nové verze postavené na platformě Eclipse. Zdá se, že nový JBuilder se již klube na svět. Jako již tradičně u Borlandu jsou o něco dříve připravene webové stránky a tiskové zprávy před samotným produktem. Ačkoliv na titulní stránce je JBuilder 2007 masivně inzerován, sami si ho zatím vyzkoušet nemůžete (v sekci Downloads ho totiž zatím nenajdete).

Proč bychom si ho ale měli chtít vyzkoušet? Sám nevím. JBuilder nebyl špatné IDE, ale v časech kolem verzí 6, 7, 8 (ano Borland chrlil major verze každý půlrok) podle mě zaspal dobu. Co nám může nabídnout za nemalé peníze dnes? Nejdříve se podívejme, co jsou to ty nemalé peníze. Licenční model zůstáva zachován, verze Enterprise, Professional a nejchudší Developer stojí 1.999 resp. 799 resp. 399 dolarů (cena za nové licence, ceny za upgrade jsou o něco nižší). Poplatky za podporu nejsou v této sumě zahrnuty a nemalé peníze se platí se zvlášť. Čtyřista babek za Developer verzi, určenou pro individuální a open-source uživatele mi přijde jako silná káva a nerozumím nikomu, kdo by do toho tyto peníze investoval. Podíváteli se na seznam funkcí, je tato verze silně okleštěná (či vykleštěná ;-)) a argument, že můžete IDE rozšířit o pluginy produkované eclipse komunitou zde jaksi nemá smysl.

Dalším důvodem proč podlě mě NEinvestovat do JBuilderu je evidentní nejistota co se týče směřování tohoto produktu a potažmo celé firmy. Investovali byste (sta)tisíce dolarů do software firmy, která v únoru tohoto roku oznamovala, že se zbaví své divize zabývající se vývojovými nástroji (JBuilder, Delphi, C++Builder, C#Builder,…) protože to, co je podle nich „hot“, je trh application life management (ALM) softwaru. Tento týden (o devět měsíců později) naopak Borland oznámil, že nejlepší bude divizi nástrojů si ponechat, ale vyčlenit jí jako samostatnou odnož se jménem CodeGear. Pěkný veletoč 😉 Tyto zvraty jsou pro Borland celkem typické, vzpomeňme několikaletou neúspěšnou přeměnu v Inprise a pozdější návrat k původnímu firemnímu jménu Borland.

Nyní se podívejme na technickou stránku věci. Co nového JBuilder 2007 přinese. Čerpám pouze z dostupné dokumentace, což je především web a pdfka: Data Sheet a Feature Matrix.

Již úvodní věta je celkem odvážná 🙂

The latest JBuilder is the first application server independent enterprise class IDE built on open source Eclipse.

Pokračujme dále:

It provides all the economic benefits of an open source platform, with the reliability of a trusted, turnkey solution provider.

S výše zmiňovanou cenovou politikou mi přijde poukazovat na ekonomické benefity open source platformy také celkem zcestné 😉

Krásné fráze.

Z inzerovaných featur:

  • postavený na platformě Eclipse 3.2
  • podpora JEE5,
  • podpora JSE5
  • oboustranné modelování v UML 2.0
  • Visual Web Services Designer
  • vizualizace usnadňující EJB development (Visual EJB Workbench)
  • integrovaný OptimizeIt 2007 (což může být celkem zajímavý argument)
  • ProjectAssist a
  • další čím dál víc enterprise-abstraktně-marketingové funkce.

Jak už jsem řekl jsem k osudu JBuilderu dost skeptický. Ani ne kvůli Eclipse a Netbeans, které jsou zdarma. Ani ne kvůli IntellJ Idee, která je o dost levnější a v některých věcech stále nepřekonaná, ale podle mě míří na trochu jiný segment trhu. Skutečná konkurence pro JBuilder jsou produkty jako IBM RAD nebo Oracle JDeveloper. Jenže ti to mají snazší. IBM i Oracle mají sílu s dalšími produkty a službami protlačit svá IDE k zákazníkovi. Borland tuto sílu už dávno nemá!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s