Vývoj aplikací pro Facebook v Javě – 1

V tomto příspěvku rozeberu postup, jak psát aplikace pro Facebook platformu v jazyce Java. Celý příspěvek jsem rozdělil na několik částí.

Nejdříve tedy krátký úvod, co je to Facebook a proč by vás mohl jakožto vývojáře zajímat.

Úvod

O Facebooku jistě většina z vás již slyšela. Jedná se o další social network projekt, tedy web poskytující vám služby sociální sítě. Více se dočtete více zde nebo zde.

Pokud nejste na Facebooku zaregistrovaní a nevyzkoušeli jste si ho, vřele vám to doporučuju. Facebook totiž není jen „yet another Orkut“ 😉 a osobně si myslím, že Facebook je na dobré cestě, aby porazil všechny ostatní sítě. Uvidíme ještě, jak dopadne snaha o standardizaci API v oblasti social networků, ve které se výrazně angažuje i Google – viz OpenSocial.

Btw. Pokud chcete, můžete si přidat můj kontakt mezi své kontakty – link na můj profil je zde.

Čím je Facebook zajímavý a čím vybočuje z řady? Jednak je to jeho obrovská popularita a raketový nárůst počtu uživatelů. Zaregistrujte se, použijte Friend Finder nástroj a garantuji vám, že budete překvapeni, kdo všechno z vašich známých již na Facebooku je 😉 Pro zajímavost ohledně vývoje popularity, podívejte se třeba na Google Trends graf pro Facebook, Orkut a LinkedIn.

Co Facebook ale výrazně odlišuje od předchůdců jako Orkut je fakt, že Facebook se otevřel pro vývoj dalších aplikací a vznikla tak Facebook platforma.

Přínos

Facebook vám umožňuje relativně jednodušše napsat aplikaci (nebo vzít existující aplikaci) a zaintegrovat jí do Facebooku. Proč byste to měli dělat?

  1. Facebook používá obrovské množství lidí a počet stále roste. Roste tak počet potenciálních uživatelů vaší aplikace (a tedy i vašich příjmů 🙂
  2. Přidat si novou aplikaci ve Facebooku je mnohem snažší než najít a zaregistrovat se na nějakém novém webu. Prvotní bariéra proto, aby uživatel začal používat vaší aplikaci je minimální.
  3. Úspěch a popularita aplikací na Facebooku se šíří virálně. To je další podstatný rys Facebooku. Po přihlášení se do Facebooku se vám šikovně zobrazí stránka s news feedem , kde vidíte co se ve vaší síti děje.

    Např. zaujme, že váš kamarád používá aplikaci, která by vás mohla zajímat též, jste dva kliky od toho, abyste jí začali používat taky. No a virus se začíná šířit ;-]

Pokud tedy vlastníte fungující web, chtěli byste ho dále rozvíjet a získat větší počet uživatelů, neváhal bych a už dneska bych začal pracovat na jeho integraci s Facebookem.

Jako pěkný příklad uvedu Flickr vs. Facebook Photo, služby pro sdílení fotek. Flickr byl donedávna jasnou jedničkou, co se týká sdílení fotek na webu. Nyní jej (v USA) už předstihl Facebook Photos (viz zde). Přitom Facebook Photos je jen základní služba, kterou dostanete pokud se na Facebooku zaregistrujete. Stejně jako možnost používat sdílené kalendáře (Events), inzerci (MarketPlace) atd. Takže tu roste nová konkurence pro Evite.com resp. eBay.com.

Celé je to hrozně jednoduché. Proč bych měl být registrován na tolika webech, když mi to Facebook poskytne všechno pod jednou střechou. Pod jednou střechou ale neznamená, že by Facebook napsal všechny služby znova a vytvořil tak konkurenční služby jako v případě Flickru. Facebook je platforma, která umožňuje vznik a existenci konkurečních projektů a až trh rozhodne 🙂

Pokračování příště…

Takže to by na úvod stačilo. V dalších dílech rozeberu architekturu Facebook aplikací, API které máte možnost použít pro integraci s platformou a tím se dostanu až k Javě, kterou můžete použít jako jednu z možností (kromě PHP, Pythonu, Ruby, C# atd.).

PS: Pokud vás (vývoj pro) Facebook zajímá, ať už z pohledu vývojáře nebo z pohledu spíše podnikatelského, přidejte se do facebookové groupy Czech Facebook User Group.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s