Samostatná Fakulta Informatiky na ČVUT

Kamarád a můj bývalý student z časů, když jsem jakožto PhD student na Katedře Počítačů učil cvičení z Algoritmizace a Programovacího jazyka Java), L.P. , mě požádal o názor na kauzu „Fakulta Informatiky“.
O této kauze si můžete přečíst například zde v článku „Kauza: Fakulta Informatiky“ (serveru student.cvut.cz)
Ve zkratce jde o to, že skupina lidí z Katedry Počítačů (jejímž jsem absolventem pozn. autora), podporována vcelku širokou studentskou základnou, vystoupila s koncepcí na osamostatnění se od Fakulty Elektrotechnické (FEL) a založení samostatné Fakulty Informatiky. Reakcí na tento krok bylo odvolání několika lidí z funkcí, např. vedoucího katedry profesora Pavla Tvrdíka.
Já jsem již několik let z FELu pryč, a kromě občasných návštěv CZJUGu nemám se současným prostředím FELu v podstatě žádné kontakty. Nebudu zde a ani nemůžu komentovat vnitřní záležitosti, tedy zda je nebo není správné někoho odvolávat za uvedené činy, ani nevidím do způsobu financování univerzity a rozdělování financí mezi fakulty, katedry apod.
Pokud se však podívám na tuto záležitost z hlediska studenta, který chce jít studovat VŠ a studovat informatiku (ve smyslu softwarové inženýrství, programování, obor počítače apod.) – tedy z pohledu sebe ve svých 18 letech – musím říct, že bych raději šel studovat na samostatnou Fakultu Informatiky než jít znovu studovat obor Počítače na Fakultu Elektrotechnickou, tedy tak, jak jsem vystudoval já.
Důdody jsou následující.
Ačkoliv mojím cílem bylo studovat „počítače“ (laicky řečno) a to spíše tu „softwarovou část“, tak pokud si vzpomínám, v úvodních dvou semestrech jsme měli předmět Výpočetní technika (tedy alespoň něco), v druháku nedostaly předměty úzce související s oborem počítačů skoro žádný prostor. Za to prostor dostalo mnoho předmětů elektrotechnických (dvoje Úvod do elektrotechniky, Elektrická měření, dvě Teorie obvodů, Teorie elektromagnetického pole, Materiály pro elektrotechniku, Logické systémy apod.). Nezapomínám taky na jeden semestr studia legendární Vyhlášky 50 případně zapojování zásuvek v podzemních laboratořích apod. Zcela bez diskuse – každý předmět vám něco nového dá. Otázkou je, co vám naopak vezme. Co jste mohli během tohoto času získat jinde, pokud byste se věnovali něčemu jinému. Cena ušlé příležitosti. Podle mě by bylo mnohem užitečnější, kdyby se naše specializace projevila už v prvních dvou letech.
Já, stejně jako většina kruhu, s kteým jsem studium začínal, věděla, že z nás nikdy nebudou profíci navrhující elektronické obvody ani silnoproudé rozvody, elektromotory apod. Vesměs všichni jsme měli od začátku jasno, že chceme studovat obor Výpočetní technika. A všichni jsme věděli, že hlavní a ta zajímavější část studia nám začne od třeťáku, tedy potom, co si projdeme základním dvou-letým cyklem a začneme de facto konečně studovat svůj obor.
Další moje zkušenost je z dob kdy jsem učil předmět Algoritmizace. Zažil jsem období, kdy se algoritmizace poprvé začala učit na příkladech v jazyce Java namísto dříve používaného Pascalu.
Musím říct, že úrověň a ambice studentů v mých skupinách byly velice různorodé – jeden extrém byli počítačoví „geekové“ a na druhé straně, studenti, kterým počítače skoro nic neříkaly, a programování je nezajímalo. Podle mě by se tyto dvě skupiny měly oddělit a věnovat se jim jiná péče. Jenže prvák na FELu to je víc jak patnáct-set studentů, z nichž podle mne je v dnešní době více zájemců o obor „Výpočetní technika a programování“ než o další obory. Proto se tam ti lidé hlásí, ale (pokud se nic nezměnilo) může se stát, že se na obor nedostanou, protože je nutné vytížit i ostatní obory.
Proto si myslím, že samostatná Fakulta Informatiky je dobrá věc. Nemyslím tím fakultu, která bude produkovat „rychlokvašky“ v oboru, protože teď momentálně je po IT poptávka. Myslím tím seriozní Informatickou fakultu, kde se od prvního ročníku bude věnovat dostatečná péče studentům, kteří šli studovat informatiku, nebude nutné dělat kompromisy. Samozřejmě bych zachoval rozsah matematiky, koneckonců i fyziky a některé uvedené elektrotechnické předměty bych spíše přesunul do kategorie volitelných (něco jiné je zda chcete navhrovat procesory nebo se zabývat teorií překladačů).
Prostě – pokud někdo hodlá programovat a psát software, nemusí nutně např. dva semestry týden co týden měřit všelijaké extremní případy odporů, kapacit a proudů a skládat z toho zkoušku, s detailní znalostí schemat jednotlivých měřících přístrojů. Může, ale volitelně. Podle mě je dnes svět natolik specializovaný, rychlý, že je škoda ztrácet čas nečím, co nevyužijete a kde usilí tomu věnované není uměrné výnosu. Prostě bych některé z těchto elektrotechnických předmětů nahradil informatickými, tak, aby si studenti základy odbyli mnohem dříve a od třetího ročníku se mohli věnovat mnohem specializovanějším tématům a projektům.
Toť můj osobní názor na téma samostatná Fakulta Fnformatiky vs. FEL. Jsem pro!

4 komentáře: „Samostatná Fakulta Informatiky na ČVUT

 1. autor 07/03/2008 / 12:06

  Presne tak jsem take pro specialiazovanou fakultu.Na Felu je ted 3. lety bc obor elektronika a informatika, je to zamerene opravdu spise na informatiku. ALE aktualni studenti (alespon to tak donedavna bylo) nemeli jistotu ze se otevre magistersky obor. A pak prestupovat kdo vi kam… to neni moc vhodne.– FEL taky nema misto viz. na karlove namesti chybi studovny, vyucuje se v provizornich prostorach.– Na Felu se o fakultu informatiky vedou lite spory, do te politiky nikdo poradne nevidi, je to dost zkostnatela skola.Ja mam cerstveho bakalare a radeji se za ty dva usetrene roky v jave vypracuju nekam vyse. Myslim ze 90% zamestnavatelu nekouka na diplom ,ale na zkusenosti a zda byli v predchozich spolecnostech s vyvojarem spokojeni.tot vse

  To se mi líbí

 2. dlabik 27/03/2008 / 23:12

  Trosku opozdene, ale preci:Mas urcite pravdu, ze spousta z tech veci, ktere se delali v prvaku a v druhaku nam toho moc nedala – mne asi zejmena proto, ze jsem je mnohem vic do hloubky delal na prumyslovce. Jenze oni tam se mnou byli i taci, kteri na prumce nebyli a ty bych o to zas nechtel ochudit.Nezapominejme ale take na teoreticke zaklady – matematiku, teorii pole a podobne. Jasne, hruza vzpominat, ale na druhou stranu je dobre vedet, jak ty veci vlastne funguji – to je totiz prave to, co te odlisuje od tech, kteri po te prumyslovce uz dal nestudovali. (to asi zhruba odpovida i myslence bakalarskeho studia – proste vic specializace, mene teorie)Az potud tezko soudit.Jenze pak se jeste zkus zamyslet nad tim, zda na to co delas skutecne potrebujes magisterske vzdelani (kdyz odhlednu od toho, ze se casto tise ocekava). Bylo by to lepsi/horsi, kdyby ten titul byl jeste mnohem vice specializovany? Mne se co chvili stane, ze mi nekdo z kolegu vpali, ze jsem prilis vzdelany nebo specializovany – pravda, asi se neni co divit :o)Myslim, totiz, ze toho opravdu core vyvoje, na nejz bys tak specializovane vzdelani uzil se v nasich koncinach (myslim evropu 😉 ) proste dela opravdu malo. Pokud to ale nahodou preci jen potrebujes, tak nepochybuju o tom, ze vse velmi rychle nastudujes. To je totiz presne to, co nam studium ve forme, v jake jsme ho studovali dalo: prehled a schopnost se zorientovat v cemkoliv a cokoliv nastudovat…Jeste musim zduraznit, ze mam sam problem s radoby ‚programatory‘, kteri netusi ktera bije, kdyz se je zeptas na neco slozitejsiho…Osobne se mi docela libi predstava, ze kdyz me nahodou prestane bavit delat co delam, mohu klidne jit delat neco uplne jineho a za rozumnou dobu v tom byt zas dobrej.Kratce: nemyslim, ze je to tak jednoznacne jak se snad zda.

  To se mi líbí

 3. pi 02/04/2008 / 11:53

  Kdo chce, může myšlence vzniku samostatné fakulty < HREF="http://www.fi.cvut.cz/podporte-vznik-fi.php" REL="nofollow">vyjádřit podporu<>, případně o ní diskutovat na < HREF="http://www.fi.cvut.cz/forum/" REL="nofollow">fóru<>.

  To se mi líbí

 4. Anonymous 02/04/2008 / 20:21

  Kdyz jsem pred nekolika lety nastupovala do prvniho rocniku na FEL, planujice pokracovat na Vypocetni techniku, stejne jako vetsina mych kolegu ze skupiny, citajici 20 studentu, vice nez polovina jich po prvnim semestru „dobrovolne odesla“. Kdyz jsme rozebirali duvody jejich odchodu jinam (vetsinou na jinou skolu, kde FI jiz existuje, pripadne do pracovniho pomeru), odpoved prevazne znela takto: „vis, tohle studium neni zrovna to, co jsem si od toho predstavoval, kreslit nejake srouby, pocitat fyziku nebo spajet nejke obvody..radeji to zkusim jinde“.Rikala jsem si, maji pravdu, ale pokud clovek neco skutecne chce, mel by o to bojovat a kdo chce opravdu moc, ten se docka.Ale pravda je takova, ze kdyby FI existovala uz tenkrat, nevahala bych s vyberem. A verim, ze take velka cast lidi, kteri odesli sami jinam, by na CVUT FI zustala..Mne osobne se uz sice nova FI bohuzel netyka, ale verim, ze bude velkym prinosem s jeste vetsi budoucnosti nejen mladsim generacim, ale hlavne CVUT jako celku, a – proc troskarit – ziska tim i cela nase republika.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s